Orijen Wild Reserve Wild-Caught Fish Grain Free Dry Dog Food
Original price was: $33.14.$9.50Current price is: $9.50.
Description
Make mealtime a delight for your furry friend and a breeze for pet parents with ORIJEN Wild Reserve Dry Dog Food Wild-Caught Fish Recipe. This Wild-Caught Fish recipe is a complete and balanced meal that provides all the necessary nutrients for your furbaby’s well-being. It features 100% freeze-dried shrimp morsels, adding a burst of flavor and texture to every bite. These shrimp inclusions not only make mealtime exciting for your pup but also provide essential nutrients for their overall health. Made with nutrient-dense WholePrey animal ingredients and no fillers, this recipe supports your four-legged family member’s immune system, skin and coat, and digestive health.
- This drool-worthy recipe provides a variety of textures and flavors in 1 convenient format.
- Each serving includes 100% freeze-dried shrimp morsels for added flavor and nutrition.
- This delicious kibble is made with WholePrey animal ingredients for a complete and balanced meal.
- Plus, it supports your furry friend’s immune health, skin and coat, and digestive health.
- This dog food is made in the USA with quality ingredients from around the world.
Ingredients
Whole herring, salmon, monkfish, Acadian redfish, flounder, whole whiting, sardine meal, herringmeal, blue whiting meal, pollock meal, whole red lentils, whole pinto beans, whole green lentils,dehydrated salmon, sunflower oil, whole navy beans, whole peas, natural fish flavor, dried applepomace, herring oil, freeze-dried shrimp, safflower oil, vitamin E supplement, mixed tocopherols(preservative), zinc proteinate, whole pumpkin, whole butternut squash, whole zucchini, wholecarrots, whole apples, whole pears, kale, spinach, beet greens, turnip greens, niacin, thiaminemononitrate, calcium pantothenate, pyridoxine hydrochloride, riboflavin, folic acid, vitamin B12supplement, copper proteinate, whole blueberries, whole cranberries, dried Bacillus coagulansfermentation product, dried chicory root, turmeric, sarsaparilla root, althea root, rosehips, juniperberries, citric acid (preservative), rosemary extract.
Caloric Content
Total 3760 kcal/kg 1 cup (8 oz standard measuring cup) = 120 gTotal 451 kcal/cup
Guaranteed Analysis
Nutrients Guaranteed Per 1 cup
| Protein | (min) 40% 48 g |
|---|---|
| Fat | (min) 16% 19 g |
| Total Carbohydrate† | (max) 22% 26 g |
| Dietary Fiber | (max) 15% 18 g |
| Moisture | (max) 12% 14 g |
| EPA (Eicosapentaenoic acid) | (min) 0.4% 0.48 g |
| DHA (Docosahexaenoic acid) | (min) 0.7% 0.84 g |
| Calcium | (min) 1.6% 1.92 g |
| Phosphorus | (min) 1.3% 1.56 g |
| Vitamin E | (min) 750 IU/kg 90 IU |
| Taurine* | (min) 0.1% 0.12 g |
| Omega-3 fatty acids* | (min) 1.8% 2.16 g |
| Omega-6 fatty acids* | (min) 2.1% 2.52 g |
| Glucosamine* | (min) 300 mg/kg 36 mg |
| Total Microorganisms* | (min) (Bacillus coagulans)100 millionCFU/lb 26,455,440CFU†calculated value |
*not recognized as an essential nutrient by the AAFCO Dog FoodNutrient Profiles.
Additional information
| Size | 4lb>12lb>20lb |
|---|






Reviews
There are no reviews yet.