Orijen Wild Reserve Free-Run Chicken Grain Free Dry Dog Food
Original price was: $31.02.$8.29Current price is: $8.29.
Description
Treat your furry friend to a delicious and convenient meal with ORIJEN Wild Reserve Dry Dog Food Free-Run Chicken Recipe. This premium recipe is specially crafted to provide all the nourishment your furbaby needs in one easy-to-serve format. Made with 100% chicken breast morsels, freeze-dried to lock in flavor and nutrition, this recipe adds a variety of textures and flavors to your furbaby’s mealtime. Plus, it’s packed with nutrient-dense WholePrey animal ingredients, including protein-rich chicken and fish, organs, and bones, to support your pup’s overall health and well-being. With no fillers, this recipe helps boost your four-legged family member’s immune system, promote healthy skin and coat, and support digestive health. And as a pet parent, you can trust that this premium Orien food is made in the USA with quality ingredients from around the world.
- This recipe provides a variety of textures and flavors in 1 convenient format.
- Each serving includes 100% chicken breast morsels for added flavor and nutrition.
- You’ll like that this kibble is made with nutrient-dense WholePrey animal ingredients, including chicken, fish, organs, and bones.
- Help support your furbaby’s immune health, skin and coat, and digestive health with a thoughtfully curated meal.
- This dog food is made in the USA with quality ingredients from around the world
Ingredients
Chicken, turkey, salmon, whole herring, chicken giblets (liver, heart, gizzard), dehydrated chicken, dehydrated turkey, dehydrated chicken liver, dehydrated egg, dehydrated sardine, chicken fat, whole red lentils, whole pinto beans, whole navy beans, whole green lentils, whole chickpeas, whole peas, freeze-dried chicken, turkey giblets (liver, heart, gizzard), eggs, natural chicken flavor, dried apple pomace, pollock oil, vitamin E supplement, whole cranberries, dried kelp, salt, zinc proteinate, mixed tocopherols (preservative), whole pumpkin, whole butternut squash, whole zucchini, whole carrots, whole apples, whole pears, kale, spinach, beet greens, turnip greens, whole blueberries, niacin, thiamine mononitrate, calcium pantothenate, pyridoxine hydrochloride, riboflavin, folic acid, vitamin B12 supplement, copper proteinate, dried Bacillus coagulans fermentation product, dried chicory root, turmeric, sarsaparilla root, althea root, rosehips, juniper berries, citric acid (preservative), rosemary extract.
Caloric Content
Total 3940 kcal/kg 1 cup (8 oz standard measuring cup) = 120 gTotal 473 kcal/cup
Guaranteed Analysis
Nutrients Guaranteed Per 1 cup
| Protein | (min) 38% 46 g |
|---|---|
| Fat | (min) 18% 22 g |
| Total Carbohydrate† | (max) 24% 29 g |
| Dietary Fiber | (max) 13% 16 g |
| Moisture | (max) 12% 14 g |
| EPA (Eicosapentaenoic acid) | (min) 0.2% 0.24 g |
| DHA (Docosahexaenoic acid) | (min) 0.2% 0.24 g |
| Calcium | (min) 1.2% 1.44 g |
| Phosphorus | (min) 1% 1.20 g |
| Vitamin E | (min) 750 IU/kg 90 IU |
| Taurine* | (min) 0.1% 0.12 g |
| Omega-3 fatty acids* | (min) 0.8% 0.96 g |
| Omega-6 fatty acids* | (min) 3% 3.60 g |
| Glucosamine* | (min) 600 mg/kg 72 mg |
| Total Microorganisms* | (min) (Bacillus coagulans)100 millionCFU/lb 26,455,440CFU† calculated value |
*not recognized as an essential nutrient by the AAFCO Dog Food Nutrient Profiles.
Additional information
| Size | 4lb>12lb>20lb |
|---|






Reviews
There are no reviews yet.